Земні ліки в космосі не діють

0
320

У разі тривалих експедицій космонавти не зможуть розраховувати на традиційні ліки. Парацетамол не лікує головний біль, а антибіотики не вбивають інфекцію: вчені Космічного центру імені Ліндона Джонсона встановили, що ефективність дії лікарських препаратів різко знижується поза землею.

У дослідженні, опублікованому в журналі Американської асоціації дослідників-фармацевтів (AAPS Journal), робиться висновок, що ймовірна причина втрати лікувальних властивостей криється в підвищеному радіаційному фоні на борту космічної станції.

Автори вказують на те, що зі збільшенням тривалості космічних місій зростає і потреба в ліках для космонавтів.

Звичайний термін придатності земних ліків при правильному зберіганні становить близько двох років. При цьому їх рекомендують зберігати в сухому, прохолодному місці.

На борту космічного корабля інші умови. Якщо температуру і вологість контролювати можна, то радіаційний фон, перевантаження і вібрація при польоті, а також слабка гравітація – це ті чинники, які до умов зберігання ліків на землі відношення не мають.

Дослідники відправили на Міжнародну космічну станцію (МКС) чотири коробки з 35 різними препаратами. Чотири точно таких же коробки залишалися на Землі в Космічному центрі Джонсона. Одну коробку повернули на Землю через 13 днів, іншу – лише через 28 місяців.

У кожному разі, частина протестованих препаратів, які побували на МКС, мала зниженою ефективністю в порівнянні з аналогами, що зберігалися в звичайних земних умовах. При цьому вміст активних речовин у лікарських препаратах, які побували в космосі, було нижче стандартів, визначених Фармакопеєю Сполучених Штатів.

«Зменшення вмісту діючих речовин в препараті відбувалося швидше, ніж передбачалося виробниками багатьох речовин, що розглядалися в експерименті, – пишуть у своїй статті автори дослідження. – Це дає можливість припустити, що особливі умови зберігання на космічному кораблі можуть впливати на стабільність фармацевтичних препаратів в космосі».

У той же час, як зазначає доктор Колін Кейбл з Королівського фармацевтичного товариства, з-за того, що на МКС вельми високо вміст вуглекислого газу, препарати, схильні до окислення, зберігаються там набагато краще. Тому, наприклад, вітамін А або С, а також адреналін в космосі можуть втрачати своїх властивостей повільніше, ніж на Землі, повідомляє BBC.