Виявлений астероїд з схожою на земну орбітою

0
273

Астероїд 2010 SO16, виявлений раніше телескопом WISE, рухається майже точно по земній орбіті і може бути «братом» Землі – одним з групи протопланетных небесних тіл, з яких вона сформувалася, вважають астрономи з північноірландської обсерваторії Армаг.

Вперше астероїд 2010 SO16 був помічений інфрачервоної космічної обсерваторією WISE 17 вересня 2010 року. Потім його «засікли» за допомогою земних телескопів. Увагу астрономів привернув той факт, що середня відстань від астероїда до Сонця було одно дистанції від Землі до Сонця.

«Але що мене дійсно вразило в той момент – це те, наскільки його орбіта була схожа на земну», – говорить астроном Апостолоса Христу.

Більшість астероїдів, що зближуються із Землею (NEA), мають сильно витягнуті орбіти, але SO16 володіє майже круговою орбітою і тому не може зближуватися ні з якою іншою планетою, крім Землі.

Астрономи вирішили встановити, наскільки стабільна орбіта цього астероїда і як довго він обіймає її. Для цього необхідно було встановити орбіту з великою точністю, на що зазвичай йдуть роки спостережень. Вчені вирішили скоротити цей термін з допомогою комп’ютерного моделювання. Вони створили математичні «клони» астероїда, розподіливши їх по всіх орбітах, які могли відповідати спостережуваного стану справ, а потім простежили за їх еволюцією під дією гравітації Сонця і Землі на 2 мільйони років у майбутнє і на 2 мільйони років у минуле.

Як виявилося, всі «клони» постійно зміщуються по орбіті відносно Землі, рухаючись по траєкторії, що нагадує підкову, причому цикл цього руху від одного кінця підкови до іншого займає 175 років.

Хоча орбіта SO16 дуже схожа на земну, але астероїд страждає «террафобией» і ніколи не зближується з нашою планетою ближче ніж на 50 відстаней від Землі до Місяця.

На сьогодні вченим відомі ще три астероїди, що рухаються за такою підкові, однак, на відміну від SO16, вони затримаються на цій орбіті щонайбільше на кілька тисяч років, після чого зісковзнуть на інші орбіти. Крім того, SO16 в діаметрі становить 200-400 метрів, що робить його найбільшим серед «подковных» побратимів.

Астрономи розглядали три гіпотези про походження астероїда. З одного боку, SO16 може бути «звичайним» астероїдом, «вытолкнутым» з головного поясу астероїдів між орбітами Марса і Юпітера. У цьому випадку невпорядковане вплив гравітації різних планет повинно було вивести його точно на земну орбіту, що, на думку авторів дослідження, малоймовірно.

Інше припущення полягає в тому, що SO16 являє собою уламок, який відколовся від Місяця і, подолавши гравітацію системи Місяць-Земля, самостійно вийшов у подорож навколо Сонця. Однак стабільність орбіти астероїда вказує, що він ніколи не «тікав» від Місяця.

Вчені зупинилися на третьої гіпотези, згідно з якою SO16 може бути представником популяції небесних тіл, які 4,5 мільярда років тому стали будівельним матеріалом для Землі і Місяця. Згідно теорії, два скупчення цього «будівельного сміття» повинні знаходитися на земній орбіті на 60 градусів попереду і позаду нашої планети, повідомляє РИА-Новости.

Дивитися анімацію.