Вчені розробили світловий аналог транзистора

0
334

Пристрій, що функціонує подібно електронного транзистору – одиничному елементу комп’ютерних мікропроцесорів – однак використовує для роботи не електрони, а промені світла, продемонстрували європейські вчені.

Пристрій, розроблений групою професора Тобіаса Киппенберга з Федеральної політехнічної школи Лозанни у Швейцарії дозволяє контролювати проходження через нього променя світла з допомогою другого більш інтенсивного лазерного променя. Ця функція повністю аналогічна роботі електронного транзистора, здатного перебувати в закритому і відкритому стані і відповідно пропускати чи ні через себе електричний струм.

«Оптичний транзистор» являє собою микрорезонатор у формі тора (бублика), захоплюючий падаючий на нього промінь лазерного випромінювання і запускає його циркулювати по колу. Резонатор, що має мікронні розміри, виготовлений з оксиду кремнію і покоїться на тонкому тримачі з кремнію. Таку структуру можна виготовити з допомогою стандартних процедур, використовуваних в даний час в мікроелектроніці.

Поглинені резонатором фотони – елементарні частинки світла – впливають на структуру так зване світлове тиск, який змушує кругову структуру вібрувати. Таким чином відбувається пряме перетворення енергії світла в механічну. Якщо при цьому частоту вібрацій цього резонатора змінити з допомогою впливу ще одного більш інтенсивного лазерного променя, то транзистор стане прозорим для першого – буде безперешкодно пропускати вихідний більш слабкий лазерний промінь, повідомляє РИА-Новости.