Вчені довели наявність океану на Енцеладі

0
302

Протягом декількох років учені сперечаються про те, чи є на Енцеладі, супутнику Сатурна, величезний підземний океан чи ні. Нові дані, отримані астрономами, свідчать про те, що на цій місяці все-таки існує океан, схожий на великий шипучий напій, в якому може бути життя у вигляді мікроорганізмів.

Історія почалася в 2005 році, коли апарат NASA Cassini пролетів поруч з Энцеладом на близькій відстані.

«Геофізики очікували побачити маленький світ у вигляді шматка льоду, холодний, неживий і малоцікавий для досліджень, але були здивовані», – говорить Денис Матсон з Лабораторії реактивного руху NASA.

Cassini виявив на цьому маленькому супутнику фонтани з водяної пари, частинок льоду і органічних компонентів, які прориваються крізь тріщини, нині відомі під назвою «тигрові смуги».

Цікаво, що знаходиться поруч супутник Мимас приблизно такого ж розміру виявився млявим, а Енцелад був активним.

Багато дослідники припустили, що фонтани можна вважати доказом наявності великого підземного океану. Дійсно, струмені гейзерів можна пояснити існуванням поруч з поверхнею «кишень» з рідкою водою. Однак у цієї теорії є слабка ланка. Де в такому разі сіль, яка повинна бути присутньою в океані, задаються питанням вчені.

В ході перших обльотів інструменти Cassini виявили вуглець, водень, азот і різні гидрокарбоны в газових фонтанах. Однак не були знайдені солі, які зазвичай присутні в океанічній воді.

У 2009 році аналізатор космічного пилу на борту Cassini все-таки виявив відсутню сіль, але в несподіваному місці.

«Вона перебувала не в газах фонтану, де ми шукали її», – говорить Денис Матсон. «Солі калію і натрію виявилися заховані в крижаних частинках гейзера».

Останні спостереження Cassini надали ще одну інтригуючу інформацію: в тріщинах супутника Сатурна температура становить мінус 85 градусів Цельсія, що вище температури поверхні Енцелада.

За словами фахівців NASA, подібні показники температури свідчать про вулканічної активності, тепло виходить зсередини, його досить для того, щоб частина льоду, що зберігається під землею розтануло і утворилися підземні «водосховища». Більшість води розподіляється в горизонтальному напрямку, однак деяка частина заповнює підземні «кишені», з яких потім вода під тиском проривається крізь поверхню подібно до того, як відкривається банку з содовою, припускають дослідники NASA.

Наявність тепла на Енцеладі вчені пояснюють впливом Сатурна, який змінює форму супутника, коли той рухається по орбіті. Завдяки таким повторюваним деформацій утворюється тепло, достатнє для того, щоб розтопити лід. За словами фахівців, процес нагадує нагрівання скріпки, коли ви її швидко згинаєте туди і назад, повідомляє Physorg.