У Суперземли вперше виявлена атмосфера

0
219

Астрономам вперше вдалося виявити атмосферу у Суперземли – внесолнечной планети під назвою GJ 1214b.

Суперземлями називають планети, що обертаються навколо інших зірок, маса яких може бути до трьох разів більше земного, а діаметр перевищує земний не більш ніж у десять разів. Суперземля GJ 1214b була відкрита в 2009 році – вона обертається навколо тьмяною зірки GJ 1214, розташованої в сузір’ї Змієносця на відстані близько 40 світлових років від Землі.

Висота орбіти GJ 1214b становить близько 0,014 астрономічної одиниці (одна астрономічна одиниця відповідає відстані від Землі до Сонця). Планета, що знаходиться на такій невеликій відстані від зірки, не може мати на поверхні рідкої води (а, значить, непридатною для існування живих організмів земного типу) – H2O може бути присутнім на ній тільки у формі пара.

Автори нової роботи спостерігали за проходженням GJ 1214b по диску своєї зірки за допомогою масиву телескопів VLT (Very Large Telescope – Дуже Великий Телескоп) в Чилі. Якщо у планети є атмосфера, то світло зірки, проходячи через неї, частково поглинається присутніми в атмосфері хімічними речовинами. Аналізуючи “дірки” в спектрі випромінювання зірки, вчені можуть з’ясувати, які речовини містяться в атмосфері планети.

За підсумками спостереження за системою зірки GJ 1214и планети GJ 1214b вчені не змогли зробити однозначного висновку про склад атмосфери планети, проте виділили дві основні можливості. Перша припускає, що планета оточена надзвичайно щільною атмосферою з водяної пари, а друга – що небесне тіло має водневою атмосферою і закрито щільним шаром хмар. Зробити вибір на користь однієї з цих можливостей астрономи зможуть при подальших спостереженнях за планетою, повідомляє Lenta.ru.