У Псковській області знайдений незвичайний камінь

0
240

На півдні Псковської області при розкопках пам’ятки раннього залізного віку на городище Анашкино в шарі IV-I ст. до н. е. між двома горнами поруч з майстернями по виробництву і обробці заліза знайдений плоский камінь (24х16х10 см) трохи неправильної витягнутої форми з трьома невеликими лунками посередині.

Відділ науково-технічної експертизи Державного Ермітажу виявив на поверхні каменя мідь, цинк, ртуть, золото і свинець. На дні і стінках першої лунки (2,5 х 2,5 см і глибиною 1,5 см) збереглися залишки речовини рудого кольору містить суміш залізоокисних сполук, жироподібних речовин і у великій кількості карбонату кальцію і гіпсу.

Дно і стінки другої лунки (2,3 х 2 см і глибиною 0,7 см) покриті речовиною білого кольору, в якому виявлено підвищений вміст свинцю і в меншій кількості наявність хрому разом із сполуками заліза.

У третій лунці (2,7 х 2 см і глибиною 1,2 см) на дні і стінках лежить тонкий шар світло-сірого речовини. Тут виявлені карбонат калію, багато подрібненої в порошок слюди (буттям), сполуки міді, цинку і свинцю (є компонентами бронзових сплавів). Тут же знайдені окремі частинки золота і найдрібніші частинки високопробного срібла. У всіх лунках містять сполуки заліза.

На верхній площині каменя залишилися сліди характерні для поверхонь точильних і шліфувальних каменів.

Все це говорить про що проводилися на камені технологічних операціях: воронении, пайку, лиття, гарячої емалі, чорнінням і наводкою. Швидше за все, він використовувався для нанесення золотого і срібного орнаменту на вироби з бронзи, латуні, заліза та інших металів, а також для виробництва або ремонту виробів із скла. Знайдений предмет (універсальне пристосування для обробки та ремонту ювелірних виробів) – яскраве свідчення високого рівня виробничих технологій у Верхньому Подвинье в кінці I тис. до н.е. Вченим вже давно відомо про наявність на цій території провадження по численним знахідкам льячек, тиглів та ливарних форм, але про більш складних техніках металообробки розмова не заходив.

Камінь з лунками з городища Анашкино примусив науковців змінити уявлення про виробничому справі і схемою розвитку культури Східної Європи. Так, малорозвинені первісні племена з бідної матеріальною культурою перетворилися в очах істориків у суспільство, що перебуває на досить високому для свого часу рівня розвитку, повідомляє Наука і життя.