У Південній Африці знайшли останки древніх гомінідів

0
352

Південноафриканські вчені знайшли в печерному комплексі Малапа недалеко від Йоганнесбурга добре збережені скам’янілі останки двох гомінідів (людиноподібних істот).


Australopithecus sediba

Останки належать жінці і чоловікові-підлітку, що жили трохи менше двох мільйонів років тому.

Оскільки їх знайшли приблизно в метрі один від одного, вчені припускають, що вони, можливо, були матір’ю і сином, або, принаймні, належали до однієї зграї і знали один одного, і загинули одночасно.

Останки наших далеких предків були виявлені на дні величезної ями, яка була печерою, поки її дах не впав під впливом дощів і вітру.

Australopithecus sediba

Схоже, що жінка і хлопчик не змогли вибратися з печери під час тропічної зливи, застрягли там і потонули, а потім їх тіла змило водою в підземне озеро, де вони збереглися в утворилося за тисячоліття шарі насиченою кальцієм твердої осадової породи.

Поряд з останками людей лежать кістки тварин – шаблезубого тигра, антилопи, мишей і кроликів. Оскільки вони не стали здобиччю мисливців за падаллю, можна припустити, що тварини, як і люди, загинули раптово і були поховані швидко.

Australopithecus sediba

Ще більш цікаве питання, ніж можливі родинні стосунки похованих у печері – були вони предками сучасних людей, або представниками бічної гілки еволюції?

Керівник групи дослідників професор Лі Бергер з південноафриканського університету Вітватерсранда дотримується першої точки зору, і відносить останки до виду Australopithecus sediba («австралопітек седибский»).

Australopithecus sediba

Слово «седіба» на місцевому мовою сесото означає «джерело».

Вперше останки істот цього виду були знайдені в знаменитій долині, названої «Колиску Людства» і оголошеної потім об’єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, в серпні 2008 року.

«Знахідка належить до періоду 1,8-2 млн років тому, коли, власне, відбувався перехід від мавпи, що пересувається на двох ногах, до власне людині», – заявив Лі Бергер. – «Саме цей період надзвичайно бідно представлений в плані копалин останків».

Інші вчені вважають, що седибские австралопітеки – не предки сучасних людей, а представники іншої еволюційної гілки.

Дрібні зуби, виступаючий ніс, розвинений таз і довгі ноги ріднять їх з людьми, тоді як непропорційно довгі руки і маленький обсяг черепної коробки вказують на приналежність до більш давнього вигляду, повідомляє BBC.

Australopithecus sediba