У Фанагорії зроблені нові відкриття

0
321

Учасники Фанагорийской комплексної археологічної експедиції ІА РАН зробили кілька цікавих відкриттів в ході розкопок в районі грецького міста Фанагорія на Таманському півострові.

Роботи здійснювалися з 25 червня по 25 серпня на міському акрополі, в акваторії затопленої частини пам’ятника, на сільській території міста (оточували його садиб) і на некрополі. В цілому площа розкопок становила понад 2,5 тис. кв. м.

Христианская символики на керамике из Фанагории
Християнська символіки на кераміці з Фанагорії

Серед найбільш важливих знахідок – залишки великої громадської будівлі 4 ст. до н. е.., (виявленого на шарах, відкритих після розбору палацу царя Мітрідата), господарський льох з глиняною обмазкою всередині (5 ст. н. е..), фрагменти хазарських будівель з чітким плануванням, величезна кількість різноманітних матеріалів (фрагменти чорнолакової кераміки із зображенням людей, амфори різних періодів, монети – в тому числі рідкісні, ювелірні прикраси, сарматські мечі і списи та ін).

Фрагменты амфор, найденных в ходе подводных раскопок
Фрагменти амфор, знайдених в ході підводних розкопок

Знайдені нові свідчення про існування в Фанагорії ранньої християнської громади – унікальна ціла красноглиняная тарілочка з зображенням риби (християнським символом), приблизно 2-3 ст. н. е., а також фрагмент із зображенням хреста і агнця.

Найденный в одном из склепов меч
Знайдений в одному зі склепів меч

Археологи-підводники в цьому році працювали на двох постах підводного розкопу на північний схід від виявленого в минулі роки підводного ряжа. В ході розчищення були виявлені кілька десятків добре оброблених масивних будівельних блоків, фрагменти великих амфор, датованих 6-8 ст. н. е.

Надгробие с изображением воинов, использованное как камень, закрывающий проход в склеп более позднего периода
Надгробок з зображенням воїнів, використане як камінь, що закриває прохід в склеп більш пізнього періоду

На найбільшому в Росії античному некрополі відкриті поховання жителів Фанагорії кількох історичних епох – як одиночні поховання, так і великі грунтові склепи, де були поховані кілька людей. Виявлені великі фрагменти дерев’яних саркофагів. Найбільший інтерес викликали археологів кілька військових поховань, в яких знайдені елементи озброєння (мечі, списи).