Створений самий пильний оптичний мікроскоп

0
350

Вчені створили оптичний мікроскоп, який здатний подолати дифракційний межа для видимого світла – фундаментальне обмеження, яке накладає заборону на мінімальний розмір вирішуються за допомогою мікроскопа об’єктів.

З-за дифракційного межу в мікроскоп не можна розглянути об’єкти, розмір яких менший за половину довжини хвилі використовуваного випромінювання. Для оптичної мікроскопії – тобто довжин хвиль, помітних оком, граничний розмір об’єкта становить близько 200 нанометрів. Приблизно такий розмір великих вірусів і самих дрібних бактерій. Для того щоб вивчати більш мініатюрні об’єкти, вчені використовують електронну та рентгенівську мікроскопію, а також нові методи, засновані на використанні метаматеріалів (так звані суперлінзи). Третій метод поки не увійшов у повсякденну практику, а перші два не дозволяють досліджувати живі об’єкти in situ – під час підготовки препарату вони неминуче гинуть.

Для посилення пильності» оптичного мікроскопа автори нової роботи використовували так звані зникаючі хвилі. Цим терміном позначають хвилі, що випускаються освітленим об’єктом, які надзвичайно швидко спадає з відстанню. Щоб отримати велику кількість таких хвиль, фізики розміщували на поверхні досліджуваного об’єкта велика кількість крихітних гранул з оксиду кремнію розміром від 2 до 9 мікрометрів (мікрометр – це одна мільйонна частина метра).

Гранули збирають світло, що проходить крізь зразок, а виникаючі на їх поверхні зникаючі хвилі фокусуються таким чином, щоб вони збиралися за допомогою стандартних лінз, використовуваних оптичної мікроскопії.

Така стратегія дозволила вченим розгледіти об’єкти, розміром до 50 нанометрів. Так, дослідники отримали чіткі зображення жолобків, що залишаються після запису інформації на дисках Blu-ray, а також отвори в золотій фользі діаметром близько 50 нанометрів, повідомляє Lenta.ru.