Створено перший організм з штучним геномом

0
275

Вченим вперше вдалося створити організм з синтетичним геномом. Стаття з описом роботи опублікована в журналі Science. Коротко описує експеримент портал Nature News.


Колонії «звичайних» M. mycoides (праворуч) та M. mycoides, отриманих за допомогою вставки геному в клітини M. capricolum (ліворуч).

Дослідники під керівництвом Крейга Вентера (Craig Venter), творця інституту Крейга Вентера, працювали з культурами бактерій роду Mycoplasma. Експериментальна схема створення організму з синтетичним геномом полягала в наступному: вчені отримали повну геномну послідовність ДНК Mycoplasma mycoides, а потім на підставі цих даних відтворили геном цієї бактерії хімічним шляхом. Отриману ДНК фахівці поміщали в клітини бактерії Mycoplasma capricolum, з якою попередньо було видалено власний геном. Аналізуючи характеристики отриманого гібрида, фахівці визначали, чи володіє він властивостями M. mycoides.

Незважаючи на те що у бактерій Mycoplasma дуже невеликий геном – близько мільйона нуклеотидів – безпосередньо створити його хімічно поки неможливо, так як ланцюга ДНК довше декількох сотень тисяч нуклеотидів рвуться. Для того щоб отримати цілий геном M. mycoides, дослідники спочатку синтезували його окремі фрагменти (автори назвали їх касетами), які потім збиралися в єдину структуру. В якості пристроїв для складання вчені використовували клітини інших бактерій і дріжджів, тому що ферментативні механізми живих систем з’єднують шматки ДНК набагато точніше, ніж схеми, розроблені вченими.

Після того як Вентер і його колеги отримали цілий геном і перевірили, що всі касети з’єдналися правильно і з ДНК не випали великі фрагменти, вони помістили його в клітини M. capricolum. За зовнішнім виглядом, параметрами поглинання поживних речовин і темпами зростання отримані гібриди не відрізнялися від «звичайних» M. capricolum. В якості додаткової перевірки дослідники виділили білки із створених ними і з’явилися природним шляхом M. capricolum і порівняли склади отриманих екстрактів. Вони виявилися практично ідентичними, повідомляє Lenta.ru.