Повітряні кульки очистять орбіту від супутників

0
342

Як правило, надувні гелієві кулі використовуються для того, щоб підняти якийсь об’єкт вгору. Проте вони могли б стати в нагоді для очищення орбіти від відпрацювали свій термін супутників, направивши їх до Землі, вважають американські вчені.

«Мертві» літальні апарати представляють велику небезпеку для інших ще працюючих пристроїв. Так в 2009 році один з них зіткнувся з ще функционировавшим супутником, що призвело до його знищення і появи безлічі осколків.

Один із способів запобігти подібні зіткнення – обладнати супутники власними двигунами для того, щоб вони змогли увійти в атмосферу і згоріти. Однак це вимагало б наявності додаткового палива, що збільшило б масу апарату і вартість його запуску.

Фахівці з Global Aerospace Corporation в Альтадене, Каліфорнія, вважають, що балони могли б стати недорогим способом вирішення даної проблеми. Автори проекту пропонують постачати кожен новий супутник згорнутим балоном, який у кінці життя апарату наповнювався б гелієм або іншим газом і сприяв висновку апарату у зовнішній шар атмосфери Землі.

Згідно з підрахунками фахівців із Global Aerospace Corporation, куля діаметром 37 м міг би всього за один рік «поцупити» супутник масою 1,2 т з орбіти 830 км на більш низьку висоту, достатню для того, щоб він міг згоріти. Без використання балона цей процес міг би розтягнутися на сотні років.

Сам балон та обладнання, необхідне для його наповнення газом, збільшило б масу супутника на 36 кг, однак це менше маси палива, яке довелося б запускати, якщо для виходу з орбіти використовувати двигуни.

За словами представника Secure World Foundation Брайана Вигляді, проект цілком реальний, однак надувна куля застосовується не для всіх супутників. Наприклад, він буде марний для апаратів, що працюють на геостаціонарній орбіті заввишки 36 тис. км. Президент Global Aerospace Керрі Нок допускає, що балон можна буде застосовувати тільки на висоті до 1,5 тис. км, що теж непогано, оскільки охоплює діапазон 750 – 900 км, де як раз і сталося зіткнення супутників у 2009 році.

Однак використання куль має ще один недолік. Супутник з надутим балоном стає більше в розмірі, що збільшує шанси попадання в нього іншого об’єкта, повідомляє New Scientist.