Найдавніший транспортир

0
362

Невідомий предмет, виявлена більше ста років тому в могилі стародавнього єгипетського архітектора і пролежав весь цей час в музеї, може бути найдавнішим транспортиром, що дозволяв визначати кут нахилу поверхні.

Гробниця єгиптянина по імені Кха, була знайдена в 1906 році археологом Ернесто Шиапарелли недалеко від Долини Царів. Поховання виявилося недоторканим. Разом з іншими пристосуваннями був виявлений предмет, який представляв собою планку з диском. З цього моменту фахівці висували різні гіпотези про його призначення. Фізик Амелія Спаравигна з Туринського політехнічного інституту вважає, що предмет, який зберігається в італійському музеї в Турині, – окремий інструмент, який виконував функцію кутоміра. За її словами, секрет роботи цього предмета полягає у диску, орнамент якої нагадує коло компаса. Нанесені на диск пелюстки, на думку італійського фахівця, утворюють 16 секторів, оточених зигзагом з 36 кутів. Інструмент клався на площину, схилом визначали вертикаль, після чого по малюнку на диску обчислювався кут нахилу поверхні.

Древнейший транспортир

Амелія Спаравигна вважає, що прилад використовував дві шкали. Одна була заснована на прийнятої у єгиптян системі поділу цілого числа на 16 частин. Інша – на так званих деканів, які визначали третини знаків зодіаку, повідомляє New Scientist.