На Марсі знайдені поклади вуглекислого газу

0
185

Апарат NASA Mars Reconnaissance Orbiter виявив на Марсі біля південного полюса величезні поклади замерзлого вуглекислого газу. Його обсяг становить близько 12 тис. куб. км, що можна порівняти з об’ємом озера Верхнє у Північній Америці. Вуглекислого газу в цих покладах всього на 20% менше, ніж в атмосфері планети.

Сліди часткового обвалення замороженого вуглекислого газу біля південного полюса свідчить про те, що сухий лід на планеті поступово випаровується, з кожним роком накачуючи «вуглекислим газом» атмосферу. Для порівняння марсіанська атмосфера складається з 95% вуглекислого газу, тоді як у земній атмосфері – менше 0,04% вуглекислого газу.

«Ми і раніше знали про існування невеликий шапки завмерлого вуглекислого газу, однак ці поклади, як виявилося, містять у 30 разів більше сухого льоду, ніж ми припускали», – говорить Роджер Філіпс з Південно-Західного дослідницького інституту в Боулдер-Сіті, США.

В даний час частки замерзлого вуглекислого газу і вуглекислого газу в атмосфері Марса приблизно рівні, однак раніше було по-іншому. Двоокис вуглецю могла бути як повністю в твердому стані, так і в атмосфері.

Збільшення концентрації вуглекислого газу в атмосфері призводить до посилення вітру і більш частим і сильним пиловим бурям, а також розширенню зон, де вода може існувати у рідкому стані. Комп’ютерне моделювання, засноване на даних зміни нахилу осі Марса, показало можливість багаторазового зміни маси атмосфери планети з інтервалом кожні 100 тис. років або менше.