На экзопланете знайдено загадкове гаряче пляма

0
286

На экзопланете Іпсилон Андромеди b виявлено гаряче пляма, природа якого неясна. Пляма з найвищою температурою розташоване не на тій стороні планети, яка постійно звернена до зірки, а в районі термінатора – лінії, що відокремлює освітлену частину небесного тіла від неосвітленої.

Іпсилон Андромеди b, віддалена від Землі на 44 світлових роки, відноситься до класу так званих ” гарячих Юпітерів – планет, що обертаються зовсім поруч зі своєю зіркою, розмір яких порівнянний з розміром п’ятої планети Сонячної системи. Іпсилон Андромеди b була відкрита ще в 1996 році, і стала однією з перших знайдених вченими екзопланет.

Планета робить один оберт навколо свого світила за 4,6 дня і завжди повернена до зірки одного боку. Вважалося, що саме на цій стороні температура планети максимальна. Однак спостереження з використанням інфрачервоного телескопа Spitzer показали, що це не так. Телескоп здатний вловлювати інфрачервоне (теплове) випромінювання, що виходить від небесних тел. Ніж гаряче об’єкт, тим більш інтенсивним воно буде.

Астрономи висунули кілька гіпотез, що пояснюють, як могло сформуватися таке теплова пляма. За однією версією, речовина, з якої складається планета, нагрівається з-за того, що дмуть на ній з надзвуковою швидкістю вітру, «збивають» його і розігрівають. Однак цей варіант, як і всі інші, потребують додаткової експериментальної перевірки, повідомляє Lenta.ru.