На экзопланете вперше виявлені штормові вітри

0
295

Астрономи за допомогою телескопа VLT Європейської Південної Обсерваторії вперше досліджували шторм в атмосфері екзопланети. Об’єктом для спостережень стала планета HD209458b, що відноситься до класу «гарячих Юпітерів». Виявилося, що на цій экзопланете дмуть вітри зі швидкістю від 5 тис. до 10 тис. км у годину.

Маса HD209458b становить приблизно 60% маси Юпітера. Вона обертається навколо солнцеподобной зірки на відстані 150 світлових років від Землі в напрямку сузір’я Пегаса. Відстань від зірки до екзопланети в 12 разів менше відстані від Сонця до нашої планети. Крім того, об’єкт постійно звернений до своєї зірки однією стороною. В результаті температура поверхні на самій гарячій її стороні досягає 1 тис. градусів Цельсія. На іншій стороні вона значно нижча. Така велика різниця температур пояснює наявність гігантських штормів на цій планеті.

HD209458b кожні 3,5 дня проходить перед своєю материнською зіркою, блокуючи частина світлового потоку світила протягом 3 годин. Це дозволило вченим визначити швидкість руху монооксиду вуглецю (чадного газу), що міститься в атмосфері планети.