На давньоримських судах застосовували насоси

0
322

У 1986 році поряд з островом Місто на північному сході Італії були знайдені залишки корпусу давньоримського судна, а разом з ними якийсь дивний предмет з свинцю, який тоді трохи спантеличив археологів. Предмет нагадував трубку і проходив через корпус корабля. Призначення цієї трубки залишалося незрозумілим. Зараз група італійських дослідників висунула гіпотезу, що пояснює наявність даного предмета. За словами археологів, це могла б бути частина майстерно зробленої насосної системи, що подавала багату киснем воду в резервуар, в якому містилася жива риба.

Таким чином, якщо вважати, що твердження фахівців вірно, римські суду могли перевозити рибу по всьому Середземному морю і доставляти її свіжою до покупця.

Торговельне судно було виявлено в 6 милях від узбережжя Градо. Фрагменти човни були підняті на поверхню у 1999 році і зараз зберігаються в музеї підводної археології в Градо. Судно досягала в довжину 16,5 м. Воно перевозило сотні посудин, в яких містилася оброблена риба, в тому числі сардина і засолена скумбрія.

Залишок труби мав довжину 1,3 м і діаметр 7-10 див. На думку італійських фахівців, труба подсоединялась до поршневому насоса, за допомогою якого вручну перекачували воду. Ємність для зберігання риби в такому судні могла досягати 4 куб. м. Цього обсягу достатньо для 200 кг живої риби. Для того щоб зберегти рибу живою, ємність необхідно було поповнювати свіжою водою кожні півгодини.

За розрахунками дослідників, насос міг виконувати перекачку до 252 л води кожну хвилину, що дозволяло повністю поміняти воду в контейнері всього за 16 хвилин, повідомляє Nature.