Машина відрізняє неприємні запахи від приємних

0
247

Вчені зуміли створити електронний пристрій, здатне відрізнити приємні для людини запахи від неприємних навіть у тому випадку, якщо система ніколи раніше з цими запахами не стикалася.

Розробка може знайти застосування в моніторингу небезпечних хімічних речовин або для контролю псування продуктів харчування, а також може покласти початок розвитку технологій цифрової передачі інформації про запахи.

Системи, що розпізнають наявність у повітрі тих чи інших газів і летких сполук, що розробляються вченими вже досить давно, проте до останнього часу подібні пристрої, звані «електронними носами», як правило, налаштовувалися на визначення того чи іншого компонента з набору можливих, з якими система може зіткнутися в тих чи інших умовах експлуатації.

Група Ноама Собеля з Вейзмановского наукового інституту в Ізраїлі, який очолював створення нового пристрою, зуміла істотно просунутися в цьому напрямку, створивши систему, здатну класифікувати знову виявляються їй запахи навіть у тому випадку, якщо в процесі настройки і калібрування вона з цими запахами ніколи не стикалася.

Пристрій Собеля складається з 16 полімерних сенсорів, провідність яких змінюється в присутності домішок будь-якої речовини в повітрі. При цьому, кожен сенсор володіє своїми унікальними параметрами, так що у відповідь на присутність у повітрі того чи іншого компонента електрофізичні параметри кожного з них змінюються різним чином. Це дозволяє вченим отримати якийсь цифровий образ того чи іншого запаху, відображений у наборі характерних змін електропровідності кожного сенсора з масиву.

Отримавши такі образи для 76 різних ароматів, вчені завантажили їх в спеціальну базу даних, забезпечивши кожен аромат оцінкою його приємності для людини, отриманої заздалегідь з допомогою групи добровольців.

Після цього вчені протестували за допомогою «електронного носа» ще 22 запаху, які не були представлені до цього жодного пристрою, ні групі добровольців. В результаті математичної обробки на основі наявної бази даних, вчені отримали оцінку ступеня приємності нових для системи запахів. При порівнянні отриманого результату з тим, як нові запахи оцінили люди, вчені відзначили 80% збіг, повідомляє РИА Новости.