Фотографії показали мінливість дюн Марса

0
357

Піщані дюни, розташовані в північній частині Марса, довгий час вважалися «замерзлими на століття», проте нові фотографії, отримані за допомогою камери HiRISE апарату MRO NASA, свідчать про те, що вони змінюються.

Дюни покривають територію, порівнянну по площі з Техасом. Вони оперізують полярну шапку Марса.

Протягом довгого часу вчені припускали, що ці утворення є статичними і не змінюють свою форму. Однак спостереження, які провів апарат за останні два марсіанських року (4 земних року), показують, що це не так.

Нові фотографії одних і тих же дюн свідчать про сезонних процесах, пов’язаних із зміною стану твердої двоокису вуглецю і більш сильними, ніж очікувалося, поривами вітру.

Якщо взимку даний регіон був покритий щільним шаром сухого льоду, то навесні тверда двоокис вуглецю перетворювалася на газ, що викликало утворення піщаних обвалів і створювало порожнечі і вибоїни в дюнах Марса.

За словами астрономів, рівень ерозії Марса дійсно дивує. У деяких місцях за один марсіанський рік обрушилося сотні кубічних метрів піску. Зміни форм дюн спостерігалися на 40% спостережуваних областей в північній частині планети.