Фізики побудували «оптичне крило»

0
298

Група американських дослідників вперше продемонструвала на практиці можливість створення оптичного крила – об’єкта, який в однорідному світловому потоці (за аналогією з аеродинамічним крилом) відчуває підйомну силу.

В рамках дослідження фізики вивчали рух об’єкта, який представляв собою прозору нить, з перетином у вигляді півкола довжиною близько 10 мікрометрів, у воді. Отриману нитка знизу опромінювали лазером. У результаті об’єкт рухався не тільки вертикально (під тиском випромінювання), але зміщувався горизонтально.

Розрахунки вчених показують, що дане зміщення було силою, які вчені назвали оптичної підйомною силою. Виникнення цього ефекту фізики пов’язують з різницею тиску з різних сторін нитки – аналогічним чином виникає звичайна аеродинамічна підйомна сила крила.

За словами вчених, новий ефект може бути використаний для маніпулювання мікрооб’єктами. Зокрема, вчені відзначають, що, на відміну від оптичного пінцета, де рух об’єкта обумовлена градієнтом електричного поля, нова схема дозволяє маніпулювати відразу декількома мініатюрними об’єктами. За словами фахівців в цій області, «раніше вчені підлаштовували лазерні промені під об’єкти, а тепер будуть підлаштовувати форму», повідомляє Lenta.ru.