Енергія за запитом

0
320

Як можна використовувати сонячну енергію? Можна перетворити її в електроенергію за допомогою фотоелементів. Можна встановити турбіну, яка буде виробляти електрику, обертаючись під впливом нагрітої сонячними променями води. Нарешті, можна просто обігрівати гарячою водою будинок.


fulvalene diruthenium

Однак існує ще один спосіб використання енергії Сонця. Він був запропонований ще кілька десятиліть тому, однак довгий час не був реалізований. Даний підхід базується на використанні певних молекул, які здатні змінювати свій стан під впливом сонця й вивільняти енергію тоді, коли це необхідно, повертаючись у своє вихідне стан. Ці молекули залишаються стабільними багато років, виділяючи тепло при зустрічі з каталізатором.

Вчені працювали над отриманням такого палива з 70-х рр. минулого століття, але безрезультатно: не вдавалося знайти з’єднання, яке могло б «перемикатися» між двома станами: поглинати світло, переходячи в один стан, і виділяти тепло, повертаючись в первісний стан. У 1996 році подібне з’єднання було знайдено, однак воно включало рутеній, рідкісний і дорогий елемент, який робив виробництво заряджаються на сонці батарей економічно недоцільним. Крім того, не зовсім був зрозумілий процес, який відбувався з молекулами під впливом сонячних променів, що не дозволяло знайти дешевші варіанти.

Зараз фахівці з Массачусетського технологічного інституту повідомили, що їм вдалося розкрити механізм «роботи» молекули fulvalene diruthenium, здатної накопичувати й вивільняти енергію. За словами дослідників, тепер, коли зрозумілий даний процес, стало простіше знайти інших кандидатів серед матеріалів, які ведуть себе подібним чином.