Байкал заражена отруйними речовинами

0
355

Вчені Сибірського відділення РАН і фахівці «Грінпіс Росії» оприлюднили дані про забруднення Байкалу особливо небезпечними речовинами — діоксинами, одними з найбільш отруйних речовин на планеті і сильними канцерогенами.

Результати досліджень проб, відібраних під час занурень апаратів «Мир» в липні 2010 року, представив на прес-конференції в Іркутську директор Інституту геохімії, академік РАН Михайло Кузьмін. Він повідомив, що в донних відкладеннях у районі скидання стоків БЦПК виявлені неприродно високі концентрації діоксинів.

Вчені пов’язують цей факт саме з діяльністю комбінату. Серед багатьох підтверджень того два, говорять самі за себе, факту. Діоксинове забруднення в районі скидання стічних вод БЦПК вище, ніж в північній або центральної акваторіях Байкалу (майже в 50 і 40 разів відповідно). Подібні сполуки виявляються у багатьох водоймах Росії і зарубіжжя, куди скидаються або скидалися відходи ЦПК, виробляють вибілену целюлозу.

Проби відбиралися на різній глибині від 75 до 295 м, і в абсолютній більшості з них вміст діоксинів перевищують норму в 3-8 разів.

Особлива небезпека діоксинів в їх токсичності та здатності накопичуватися в організмі людини і тварин. Подорожуючи по харчових ланцюгах від тварин до людини, вони уражають всі органи і тканини, володіючи стійким мутагенну, імунодепресивної, канцерогенним і ембріотоксичну дію. Діоксини викликають порушення нервової та серцево-судинної систем, шлунково-кишкового тракту, печінки, ендокринних залоз, викликають рак.

У природному середовищі діоксини розкладаються дуже повільно, і навіть якщо комбінат закрити прямо зараз, наслідки вже накопиченого шкоди триватимуть багато десятиліть.

«Донні відклади — це потужне джерело вторинного забруднення водойм, з яким боротися практично неможливо. Уроком нам повинен служити, наприклад, сумний досвід спроб очистити Великі озера в США. Вилучення забруднених донних відкладень не призвів до значного позитивного ефекту, — сказав академік Михайло Кузьмін. — Ще один сумний приклад — катастрофа в Балтійському морі. Багаторічна забруднення вже призвело до того, що Євросоюз забороняє вживати в їжу багато видів риб. На Байкалі поки ще все не так… поки що. Чим швидше Байкальський ЦБК буде закритий, а його власники, в тому числі і держава, почнуть ліквідацію наслідків його роботи, тим більше буде впевненості в майбутньому озера».