Астрономи відкрили «разболтанную» планетну систему

0
244

Астрономи за допомогою орбітального телескопа Hubble відкрили планетну систему, в якій орбіти планет не лежать в одній площині, як в Сонячній системі, а повернені під великим кутом один до одного.

Вчені використовували дані Hubble, великого телескопа Хоббі-Еберлі і ряду інших інструментів, щоб шляхом комп’ютерного моделювання з’ясувати пристрій планетної системи, що оточує зірку Іпсилон Андромеди, розташованої в 44 світлових роках від Землі і дуже схожа на наше Сонце. У другій половині 1990-х років вчені виявили, що навколо цієї зірки звертаються, як мінімум, три планети масою від 0,7 до десяти мас Юпітера.

Upsilon Andromedae A

Група астрономів виявили, що орбіти цих планет не лежать в одній площині, а нахилені один до одного під кутом 30 градусів. Це перший відомий випадок, коли орбіти планет розташовані під таким великим кутом один до одного. Вчені також виявили ознаки присутності в системі четвертої планети, яка знаходиться значно далі від зірки, ніж перші три.

Сучасна теорія еволюції планетних систем припускає, що планети формуються з протопланетного газопилового диска, залишків хмари з якого виникло центральне світило і тому їхні орбіти, як правило, лежать в одній площині, а напряму обертання збігаються. У разі Сонячної системи, тільки орбіта Плутона значно відхиляється від площини, проте це викликано впливом гравітації Нептуна.

Вчені пропонують кілька можливих пояснень дивацтв системи Іпсилон Андромеди. Зокрема, це може бути зіткнення двох планет, у результаті якого різко змінилися їхні орбіти, або ж вплив другої зірки системи – Іпсилон Андромеди B, повідомляє РИА-Новости.