Африканських слонів розділили на два біологічні види

0
213

Африканські слони, що живуть у лісах і у савані, виявилися двома різними біологічними видами. Такий висновок було зроблено за підсумками аналізу геномної ДНК цих тварин і порівняння отриманих послідовностей ДНК азіатських слонів і ДНК вимерлих мамонтів і мастодонтів.


Африканський лісовий слон

Зовнішній вид живуть в Африці слонів досить помітно відрізняється в залежності від того, де саме живуть тварини. Хоботні, які населяють ліси, мають більш довгі і прямі бивні порівняно зі слонами з саван. Крім того, у слонів з лісів округлі вуха, не мають загострення в нижній частині, характерного для мешканців саван. Нарешті, лісові слони в середньому на один метр нижче і важать в півтора рази більше.

Тим не менш, вчені зараховували слонів з лісів і саван до двох різних підвидів одного виду – Loxodonta africana africana і Loxodonta africana cyclotis відповідно. У 2001 році колектив учених на підставі аналізу мітохондріальної ДНК (ДНК, яка міститься в особливих клітинних органелах мітохондріях і передається від матері до дочки) прийшов до висновку, що два підвиди насправді є двома різними видами. Пізніше цей висновок було підтверджено фахівцями, які працювали з геномної ДНК африканських слонів. Але результати обох досліджень не задовольняли всіх біологів (зокрема, на підставі аналізу мітохондріальної ДНК можна робити висновки тільки про еволюційної історії самок).

Автори нової роботи порівнювали між собою великі фрагменти ядерної ДНК не тільки двох суперечливих груп слонів, але також споріднених їм азіатських слонів і вимерлих хоботних (при цьому ядерна ДНК мастодонта було отримано вперше). У результаті вченим вдалося встановити еволюційні взаємозв’язки між всіма вивченими тваринами, і отримати велику кількість генетичних даних, які підтверджували висновок про те, що L. africana africana і L. africana cyclotis – це два різних види, що розділилися у проміжок між 6,7 мільйона років тому і 1,9 млн. років тому, повідомляє Lenta.ru.